Головна Головна -> Підручники -> Підручник Охорона праці (Москальова В.М.) скачати онлайн-> Протидимний захист

Протидимний захист


Залежно від призначення будівель та їх поверховості протидимний захист забезпечується:

  • конструктивними способами;
  • об’ємно-планувальними засобами;
  • спеціальними засобами;
  • технічними рішеннями.

Мета проти димного захисту будівель і споруд передбачає:

  • обмежування розповсюдження продуктів горіння в межах будівлі та приміщення;
  • примусове видалення з будівлі задимленото повітря;
  • ізоляцію можливих осередків пожежі;
  • попередження задимлення суміжних приміщень

Для протидимного захисту облаштовують димові люки, які зменшують концентрацію диму в зоні виникнення пожежі.

У будівлях обладнаних димовими люками створюються більш безпечні умови для евакуації людей, полегшується робота пожежних підрозділів, задіяних у гасінні пожежі.

Облаштування димових люків передбачається будівельними нормами у безліхтарних будівлях віднесених за вибухопожежною небезпекою до категорій А, Б, В.

Димові люки не передбачаються у приміщеннях, які мають віконні прорізи, якщо глибина цих приміщень не перевищує 30 м.

Поперечний переріз димового люка має становити не менше 0,2% від площі виробничих приміщень і перекриватися клапанами, які можуть відкриватися ручним або автоматичним способом.

Особливу увагу протидимному захисту приділяють будівлям підвищеної поверховості (10 і більше поверхів). У таких будівлях облаштовують спеціальні незадимлені сходові клітки, для їх ізоляції від приміщень різного призначення та підвалів. У таких сходових клітках застосовують пристрої примусового видалення диму.

Для облаштування незадимлених сходових кліток, сходи відділяються від усіх приміщень будівлі глухими, димонепроникними стінами з обладнаними у них поверховими виходами.

Для видалення диму з коридорів передбачають шахти димовиведення з примусовою витяжкою та клапанами на кожному поверсі, які мають бути герметичними та надійними у роботі.

Протидимний захист висотних будівель здійснюється за допомогою спеціальних вентиляційних систем, які автоматично створюють зону розрідження в осередку пожежі та надлишковий тиск у суміжних приміщеннях, що унеможливлює розповсюдження диму за зоною пожежі.

Дим може розповсюджуватися по поверхах будівлі через вертикальні та горизонтальні комунікації. Для запобігання цьому, в зоні проходження комунікацій через будівельні конструкції, зазори в стінах будівлі глухо замуровуються будівельним розчином або мастикою з негорючих матеріалів.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Охорона праці (Москальова В.М.)