Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія права (за заг. ред. М.В.Костицького, Б.Ф.Чміля) скачати онлайн-> 2.2. Особливості праворозуміння Жана Бодена

2.2. Особливості праворозуміння Жана Бодена


Цей ідеолог абсолютизму у Франції відобразив у своїх працях процес завершення централізації національної держави.
Уявлення про державу і право Ж. Боден (1530—1596) виклав у “Методі легкого вивчення Історії” та “Шести книгах про державу”, де відмежувався від релігійно-схоластичного мислення, заперечував попереднє тлумачення римського права як загального пр? -“а, пропонував вивчати державу і право на основі узагальнення фактів, з урахуванням національних систем позитивного права. Держава, згідно з ученням Бодена, виникає незалежно від волі Бога чи людей під впливом природного середовища (клімат, грунти і под.), її розвиток відображає та аналізує наука історія. Саме тому історія різних народів є найкращим вступом до вивчення права й політики.
Мислитель розрізняв право і закон. Якщо завдання закону — не допустити виродження королівської монархії в тиранію, то право є виразом розуму, який охоплює норми І принципи, що визначають добре і справедливе в державі.
Розумне начало втілюється в Божому і природному праві, міжнародному праві, основних законах тієї чи тієї країни, які відтворюють її історичний розвиток. Позитивне право, що його встановлює суверенна влада, законодавство не повинні суперечити цьому праву.
Ж. Боден не дав чіткої характеристики розумного права, але деякі його аспекти розкрив у зв’язку з критикою проекта ідеальної держави Платона. Згідно з ученням Бодена, держава влаштована Богом, щоб надати державі те, що є суспільним, а кожному те, що є його особистою власністю.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія права (за заг. ред. М.В.Костицького, Б.Ф.Чміля)