Головна Головна -> Підручники -> Підручник Банківська справа (Тиркало) скачати онлайн-> Економічна суть і види кредитів, що надаються НБУ комерційним банкам

Економічна суть і види кредитів, що надаються НБУ комерційним банкам


НБУ виступає у якості “банку банків” і є для комерційних банків останнім кредитором. Економічна сутність і види кредитів, що надаються НБУ комерційним банкам, розкриває Економічна суть і види кредитів НБУ комерційним банкам:
Через закриті кредитні аукціони, кредитування під заставу державних цінних паперів:
– на макрорівні – через кредитування комерційних банків здійснюється емісія грошей в обіг і розширюється обсяг сукупної грошової маси в економіці, що створює додаткові умови для кредитної експансії банків.
Рефінансування активних операцій через переоблік векселів господарських суб’єктів, стабілізаційний кредит:
– на мікрорівні – кредити НБУ комерційним банкам сприяють підтриманню комерційними банками ліквідності, зміни структури активів на користь позичкових операцій, а також розширенню, при необхідності, обсягу кредитної допомоги клієнтам.
На початку розвитку кредитних відносин між НБУ та комерційними банками першим застосовувались такі види кредитування:
– кредити для завершення розрахунків шляхом заліку взаємної заборгованості;
– кредити для покриття дефіциту державного бюджету;
– кредити для надання кредитної допомоги підприємствам окремих галузей народного господарства;
– відкриті кредитні аукціони.
Такі кредити надавалися на емісійній основі, як правило, за пільговою процентною ставкою та, переважно, неплатоспроможним клієнтам. Між комерційними банками ресурси розподілялись з урахуванням розміру статутного капіталу, мережі банківських установ тощо.
Подібні методи кредитування НБУ економіки – безпосередньо, або через комерційні банки – мали адміністративний характер і негативно впливали на інфляційні процеси. Тому НБУ поступово перейшов до ринкового механізму регулювання грошово-кредитних відносин із комерційними банками та іншими кредитними установами.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Банківська справа (Тиркало)