Головна Головна -> Підручники -> Підручник Історія релігій (Лубський В.І.) скачати онлайн-> Свята і пости

Свята і пости


У пауліністський період формування християнства активно розробляється християнська святковість. Насамперед встановлюється святкування неділі, що необхідно для протиставлення іудейській суботі. Неділя оголошена святом як початок днів Божого творіння. Кожний день у християнському календарі присвячений певним подіям або пам’яті якогось святого. Кожний день є по своєму святковим чи жалобним. Порядок днів тижня християни запозичили у зороастрів, у яких день бога Сонця припадав на перший день іудейського тижня і став Неділею (Воскресінням).

Особливо шануються річні свята. Основні християнські свята пов’язані з біографією Ісуса Христа. Центральні серед них – Пасха (для православ’я) і Різдво (для католицизму).

Пасха (Великдень) присвячена воскресінню страченого на розп’ятті Ісуса Христа. Вона має єдині генетичні корені з численними землеробськими культами вмираючих і воскресаючих богів давнини та пов’язаними з ними уявленнями про спокутну жертву і торжество всепереможного життя. Спорідненістю з язичницькими весняними святами пояснюються специфічні пасхальні обряди та звичаї; випікання пасок, фарбування яєць тощо. Нікейський собор у 325 р. встановив дату Пасхи: перша неділя після весняного рівнодення. Обов’язкова умова – має минути повний тиждень після іудейської Пасхи. Розрахунки Святкових днів християнської Пасхи ведуться за спеціальними пасхаліями, що складаються на багато років наперед і публікуються в церковних календарях. Святкуванню “Пасхи передує Великій Піст, що триває сім тижнів.

Після цього (першого за значенням) свята християнський канон називає такі дванадцять найважливіших свят (дванадесяті свята): Різдво Христове, Хрещення Господнє, Стрітення, Благовіщення, Вхід Господній в Єрусалим (“вербна неділя”), Вознесіння, Трійця, Преображення чи Спас, Успіння Богородиці (“перша пречиста”), Різдво Богородиці, Воздвиження Хреста, Введення в храм Богородиці. Великими церковними святами є також Обрізання Господнє, Різдво Іоанна Предтечі, апостолів Петра і Павла, Усікання голови Іоанна Предтечі та Покрова Пресвятої Богородиці. За 40 днів до Різдва починається різдвяний, або Пилипів, піст. Крім того, влітку проходять Петрівка, або Апостольський піст, і Успенський (Богородичний) піст.

Дуже поширені, особливо в сільській місцевості, свята, встановлені на вшанування християнських святих, ім’ям яких названо місцевий храм. Це місцеві храмові свята.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Історія релігій (Лубський В.І.)