Головна Головна -> Підручники -> Підручник Історія релігій (Лубський В.І.) скачати онлайн-> Віровчення ісламу

Віровчення ісламу


Віровчення ісламу, як і будь-якої релігії, передбачає сповідування системи догматів. Існує воно у сунітському та шиїтському варіантах. У сунітському варіанті, який сформувався в VII-VIII ст., їх сім:

1. Віра в єдиного бога – Аллаха. Головний догмат ісламу – єдинобожжя – виражений простою формулою сповідування віри: “Немає Бога, крім Аллаха, і Мухаммед – посланець Аллаха”. Ця формула називається шахада (таухід), що означає “свідчення”. Промовляючи її, мусульманин ніби засвідчує визнання принципу монотеїзму. Потрійне проголошення шахади перед духовною особою є ритуалом навернення до ісламу. Шахада входить до багатьох молитв. Вона є елементом аза пі/ – молитви, здійснюваної п’ять разів на день. її текст прикрашає мусульманський орнамент.

Віра у всемогутнього, суворого, але справедливого Аллаха пов’язана з уявленнями про кінець світу, Страшний суд, посмертну відплату. Ці догми перейшли в іслам з іудаїзму та християнства і мало чим відрізняються від трактувань у цих релігіях.

На відміну від догматики, культова практика є досить складною. Вона містить п’ять обов’язкових положень (“стовпів”) ісламу. Деякі мусульманські богослови вважають шостим “стовпом” віри боротьбу проти “невірних” – джихад, або газават (війна за віру), що було одним з головних обов’язків, мусульманина, всієї громади на першому сталі історії ісламу. Однак, починаючи з ІХ-Х ст., з’явилися уявлення про вищу форму джихаду як про внутрішнє духовне вдосконалення на шляху пізнання Аллаха.

До головних віросповідальних положень ісламу належать:

2. Віра в ангелів. Склалася в ісламі на підставі коранічних уявлень. Ангели – істоти, які виконують веління Аллаха – охороняють рай та пекло.

3. Віра в Святе Письмо. Коран мусульмани вважають священною книгою ісламу – найвищим одкровенням.

4. Віра в пророків та посланництво Мухаммеда. Про це свідчить формула: немає Бога, крім Аллаха.

5. Віра в кінець світу та загробне життя.

6. Віра у визначення долі людини Богом,

7. Віра у воскресіння після смерті.

Шиїтська система віровчення, що сформувалася у XII-XIII ст., визнає п’ять догматів:

1. Таухид – єдинобожжя.

2. Адль – справедливість.

3. Нубуваат – пророцтво.

4. Імамат – влада імамів.

5. Киямат – воскресіння.

Принципи ісламського віровчення, викладені в Корані та Суні, покладено в основу моральних і обрядових правил, обов’язкових для кожного мусульманина. Вони є джерелом мусульманського права – шаріату.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Історія релігій (Лубський В.І.)