Головна Головна -> Підручники -> Підручник Релігієзнавство (Сидоренко О.П.) скачати онлайн-> Розділ 10. РЕЛІГІЯ І ДУХОВНА КУЛЬТУРА СУСПІЛЬСТВА

Розділ 10. РЕЛІГІЯ І ДУХОВНА КУЛЬТУРА СУСПІЛЬСТВА


Заговори, щоб я тебе побачив!

Сократ

Нетрадиційні культи і неорелігії, незважаючи на відносно значну їх поширеність серед частини населення і велику різноманітність, не визначають релігійної ситуації у сучасній Україні. Абсолютна більшість віруючих вважають себе прихильниками традиційних релігій, головним чином — християнства. Проте ця обставина не може бути суттєвою перешкодою на шляху реалізації усіма релігіями, традиційними і нетрадиційними, своєї культурологічної функції. Релігієзнавство не заперечує наявності у релігії такої функції. Навпаки, воно досліджує релігію, в тому числі на засадах аксіологічного підходу, як феномен культури, як сукупність загальнолюдських матеріальних і духовних цінностей.

Наукове релігієзнавство оцінює минуле і сучасне релігії об’єктивно, всебічно, конкретно, спираючись на реальну практику як критерій істини думок і дій, зазираючи в її майбутнє. Така неупередженість оцінок, повне виключення з них суб’єктивізму, волюнтаризму і догматизму дають можливість вбачати в релігії такі загальнолюдські цінності, як її інтегративну, моральну і соціально-патріотичну функції; наполегливі заклики до соборності, до миру між народами, до усунення з життя людей воєн і збройних конфліктів, міжнародного і внутрішнього тероризму, насилля у всіх його формах; чудову релігійну літературу, архітектуру, скульптуру, живопис і музику видатних майстрів світового мистецтва на релігійні сюжети; релігійні благодійницькі акції — допомогу бідним, приниженим і скривдженим тощо.

Історії добре відомі заслуги християнської церкви у визволенні народів України та Росії від татаро-монгольського ira, у героїчних і доленосних перемогах на Чудському озері і Неві, на Куликовому полі й у Бородінській битві, у Зборові, а в роки Великої Вітчизняної війни (1941—1945) — у боях за Москву і Сталінград, Харків, Київ, Одесу, Севастополь, Керч, на Курській дузі і в Корсунь-Шевченківській операції, у битвах за Варшаву, Будапешт, Бухарест, Прагу і Берлін, у всіх переможних боях тієї жахливої війни. Відомо багато священнослужителів — справжніх патріотів і борців за народне щастя. Відома також історична роль релігії у народних визвольних рухах за вільнодумство. Разом із тим культурологічна функція релігії, як і всі інші її функції, дуже суперечлива.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Релігієзнавство (Сидоренко О.П.)