Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 3.5.2.1. Термін “суспільно-економічна формація”

3.5.2.1. Термін “суспільно-економічна формація”


До середини XIX ст. поняття “суспільно-економічна формація” не вживалося. Вперше термін “суспільна формація” К. Маркс застосував у своїй праці “Вісімнадцяте брюмера Луї Бонапарта”, гіпотетично десь у грудні 1851 р. Вдруге К. Маркс використовує цей термін у травні 1858 р. в “Економічних рукописах 1857—1859 рр.”, ще пізніше, втретє, — 1859 р. — у передмові праці “До критики політичної економії”. Загалом же до виходу в світ першого тому “Капіталу” (вересень 1867 р.) поняття “формація” зустрічається у Маркса не менше 25 разів.

Ф. Енгельс вперше вживає це поняття у 1868 р. у конспекті першого тому “Капіталу” та в одній із рецензій на цей том. Окрім цього, у його працях поняття “формація” зустрічається ще лише чотири рази, причому використовується суто термінологічно.

Отже, на основі викладеного вище можна зробити принаймні два висновки.

1. Поняття суспільно-економічної формації входить до власного категоріального апарату вчення, розробленого Марксом і Енгельсом, і є в контексті цього вчення одним із наріжних.

2. Левова частка роботи щодо формування і розробки цього поняття виконана Марксом.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)