Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 4.1.1.2. Люсьєн Февр: піонер-дослідник першовжитку терміна “цивілізація”

4.1.1.2. Люсьєн Февр: піонер-дослідник першовжитку терміна “цивілізація”


Одним із перших дослідив історію першовжитку слова “цивілізація” в історичних письмових джерелах західноєвропейської культури Люсьєн Февр1. Він присвятив цьому спеціальну, досить цікаву і докладну розвідку. Будучи одним із засновників школи “Анналів”, Люсьєн Февр у результаті досить тривалих і цілеспрямованих пошуків, витративши чимало часу на читання книг, по можливості підібраних відповідно до теми, не знайшов слова “цивілізація” у французьких текстах, надрукованих раніше 1766 р.2

Виявив він це слово Вперше надрукованим у третьому томі праці Буланже “Старожитність, розкрита через свої звичаї”. Але за побіжними показниками авторство тогочасного неологізму ФеВр присудив не тільки, а, можливо, і не стільки, Буланже, скільки Гольбаху, який принаймні доповнив, якщо не переробив, рукопис книги Буланже3 . Свою гіпотезу щодо Гольбаха Февр обґрунтовує тим, що доопрацьований Гольбахом текст Буланже — випадок не лише першого, а й поодинокого, навіть єдиного, вжитку терміна “цивілізація”, тоді як у “Системі суспільства” Гольбаха, цього, за словами Февра, великого “творця неологізмів перед лицем вічності”, згаданий термін теж вживається, але вже з паралельним і постійним використанням і ряду його похідних. Втім виявлений єдиний випадок вживання слова “цивілізація” у тексті 1766 р. Люсьєн Февр не наважився назвати першим і висловив побажання, “щоб інші шукачі, яким поталанить більше, відібрали лаври (втім, досить скромні) у Буланже чи де Гольбаха”4 .Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)