Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 4.1.1.4. Проблема пріоритетності слововжитку терміна “цивілізація”

4.1.1.4. Проблема пріоритетності слововжитку терміна “цивілізація”


Питання про пріоритетність англійського чи французького вживання цього терміна Л. Февр залишив відкритим, і Морас віддав перевагу французькому. Після ретельного порівняльного аналізу англомовних письмових джерел до позиції Мораса приєднується й Бенвеніст, вважаючи, що навряд чи хтось з англомовних авторів вживав термін “цивілізація” до шотландця Адама Фергюсона, автора “Нарису історії’ громадянського суспільства”, де це слово використовується неодноразово. Однак і Бенвеніст прагне уникнути категоричності й висловлюється на користь нових досліджень, які можна було б продовжити в Англії, бо лише вони й спроможні з’ясувати питання, полишене ним нерозв’язаним: чи було слово “цивілізація” винайдене двічі, незалежно і майже одночасно у Франції і в Англії”, чи французька мова першою ввела його у словник сучасної Європи?

Генеалогія терміна “цивілізація” і сьогодні, судячи з сучасної фахової літератури, відповідає висновкам Бенвеніста8. Якщо ж ідеться про реалії, які покликаний відображати означений термін, то тут стан речей набагато складніший, ніж у сфері термінологічних простежень і уточнень.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)