Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 4.2. Цивілізаційний підхід: некласична парадигма розробки та використання 4.2.1. Постановка питання

4.2. Цивілізаційний підхід: некласична парадигма розробки та використання 4.2.1. Постановка питання


З переходом від доіндустріального суспільства до індустріального поступ філософсько-історичної думки починає характеризуватися широким спектром напрямів. Однак в міру розвитку цього суспільства в іпостасі цілісного, відносно самостійного і сформованого соціального організму на передній план виходять саме ті концепції, що якраз і прагнуть охопити це суспільство як внутрішньо єдине, органічне утворення. Це стосується передусім філософсько-історичних систем М.Я. Данилевського, О. Шпенглера, Е. Мейєра, А.Дж. Тойнбі, П. Сорокіна, С. Хантінгтона тощо.

Предметом нашого розгляду будуть три філософсько-історичні теорії, що відіграли роль основоположних у розробці цивілізаційного підходу як саме некласичного. Це, по-перше, теорія культурно-історичних типів М.Я. Данилевського, викладена у його знаменитій праці “Росія і Європа. Погляд на культурні та політичні відношення Слов’янського світу до Германо-Романського”. По-друге, морфологія історії О. Шпенглера, викладена насамперед у його не менш відомій книзі “Присмерк Європи. Нариси морфології всесвітньої історії” та історіософія А.Дж. Тойнбі, розроблена ним протягом тривалого (понад тридцять років) відтинку часу й викладена у багатотомнику “Дослідження історії”.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)