Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 6.1.3.1. Дві форми загального

6.1.3.1. Дві форми загального


Ще з часів античності відомо, що загальне має два основні різновиди. Один із них набув повсюдного поширення і розглядається, звичайно, як синонім, уособлення загального в цілому. Це — розуміння загального як однакового, тобто загальне тлумачиться як результат фіксації у багатьох загалом відмінних один від одного предметах якоїсь однієї й тієї самої, спільної характеристики.

Вже Арістотель у праці “Категорії”, розрізняючи “таке” (однакове) й “інше”, виокремлює категорії як основні, однопорядкові, незалежні, непідпорядковані один одному роди сущого як такого 29. Наприклад, за статевою ознакою люди як одиничні суб’єкти реального історичного процесу можуть бути згруповані у дві основні категорії: чоловіки та жінки.

Однак той самий Арістотель, у своїй іншій роботі — “Фізиці” — трактує загальне вже не як однакове, а як ціле. “Загальне, — зауважує він, — є щось ціле, оскільки загальне охоплює багато що на кшталт частин”30. Отже, загальне постає вже не як подібне, однакове у речах, що самостійно існують, а як внутрішній зв’язок, органічна залежність і взаємодоповнюваність частин, що не існують самостійно у рамках певної цілісності. Остання, зрештою, і постає у ролі всезагальності.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)