Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 7.2. Три ракурси розгляду закономірностей історії

7.2. Три ракурси розгляду закономірностей історії


Крах колишнього СРСР — етакратичного устрою з виявами тоталітарного характеру, в якому суспільствознавці, як правило, були змушені працювати за лакейським принципом — “чого бажаєте?” і видавати саме бажані етакратії, а не об’єктивно істинні результати, дав можливість дослідникам зняти “уніформу”. Зокрема, й у вивченні законів та закономірностей історії. Нині, нарешті, з’явилася можливість не обмежувати вивчення закономірностей історичного процесу та законів історичної науки лише аспектом, який виходить на політику і управління, а розглянути їх різнобічніше. Завдяки цьому можливим стало і врахування давно назрілої необхідності аналізу закономірностей історичного процесу не в одному, як раніше, а в трьох основних напрямах, чи вимірах. Відповідно з’явилися й необхідні передумови для виділення і з’ясування особливостей дії основних різновидів (тилів) означених закономірностей.

Перший — традиційний, класичний. Другий можна умовно позначити як некласичний, пов’язаний з розкриттям нелінійної природи закономірностей розвитку, будови і функціонування певної історичної цілісності, наприклад, того чи іншого конкретного суспільства як складної нерівноважної органічної системи. І, нарешті, третій підхід

— назвемо його в робочому порядку філософсько-антропологічним,

— спрямований на з’ясування своєрідності закономірностей історії, виходячи не з соціального цілого, а з людини, особистості.

У вітчизняній соціально-філософській літературі розроблявся переважно перший аспект номологічної проблематики. Другий же в кращому разі декларувався за відсутності реальних розробок, а третій — взагалі пройшов, по суті, “поза спиною свідомості” дослідників.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)