Головна Головна -> Підручники -> Підручник Філософія історії ( Бойченко І.В.) скачати онлайн-> 7.3.3.2. Доля як форма вираження історичної закономірності

7.3.3.2. Доля як форма вираження історичної закономірності


Проникнення у суть суспільного життя і визначення соціальних законів виявилося справою набагато складнішою, ніж у міфології, набагато повільніше і важче просувалося до автентичності. Але вже в умовах зародження соціально диференційованого суспільства, у процесі розкладу міфології стійкі суспільні зв’язки і відносини, що повторюються, фіксуються дедалі раціональніше. Зокрема, в міру визрівання міфології, а пізніше й “перезрівання” її, з’ясувалася раніше невидима обставина, що боги не є найвищим узагальненням природного й суспільного життя, не є першообразами. Таким найузагальненішим рівнем, першообразом стає доля. “Можна сказати, що доля є першообразом для богів, а боги — наслідувачі долі”5 . Ще більшою мірою доля виступає першообразом для людини.

Доля людини у стародавні часи, як відзначав ще В.Г.Бєлінський, є переплетінням і результатом невідомих їй законів. Та, з іншого боку, погоджуючись з В.Г.Бєлінським, слід зазначити, що саме доля постає першою свідомою, хоч і вкрай далекою ще від відповідності і реальності, спробою виразити і сформувати закономірності людського життя. Адже доля виступає у вигляді уявлення про неосягненість інтуїтивно фіксованих тенденцій та закономірностей соціуму, починаючи з первісного суспільства.

Зрозуміло, чому доля (не тільки у тому вигляді, в якому вона осмислюється у період міфологічної, загальнонародної творчості, а й як вона постає з розкладом первісного суспільства) у творчості авторів індивідуальних постає не стільки логічним, скільки моральним законом. Чи йдеться про “логос” Геракліта, “дао” — Лао цзи і даосизму загалом, “карму” — індуїзму, буддизму і джайнізму, “фатум” — римських стоїків, “кисмет” — ісламу тощо, — у кожному з цих випадків перед нами закономірний “шлях людей і богів” або стосовно людини — шлях “божественний”, тобто етично, морально наснажений та зорієнтований і водночас закономірний, наперед визначений.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Філософія історії ( Бойченко І.В.)