Головна Головна -> Підручники -> Підручник Психологія (Варій М.Й.) скачати онлайн-> 31.3. Рухи і дії

31.3. Рухи і дії


Людина, здійснюючи будь-яку діяльність, користується рухами – вродженими (безумовно-рефлекторними) й набутими (умовно-рефлекторними). Безумовно-рефлекторних рухів набувають упродовж життя. Вони в результаті досвіду, навчання та виховання перебудовуються відповідно до вимог умов життя, культури виробництва та поведінки. Такі рухи, як ходіння, мовлення, писання, читання, пов´язані з опрацюванням матеріалів, грою на інструменті, художня творчість під впливом навчання та виховання постійно змінюються.
У процесі діяльності залежно від її мети і змісту, матеріалу і способів його опрацювання рухи об´єднуються в різноманітні комплекси і системи.
Систему рухів, спрямованих на присвоєння предмета чи його змісту, називають діями.
Розрізняють дії предметні та розумові.
– ПРЕДМЕТНІ, або зовнішні дії спрямовані на оволодіння предметами, контакти з людьми, з тваринами, рослинами тощо.
– РОЗУМОВІ дії виявляються у сприйманні, діяльності пам´яті, мислення тощо. Вони утворюються на ґрунті зовнішніх, предметних дій. Предметні дії в результаті інтеріоризації, тобто їх перенесення у внутрішнє життя людини, стають змістом розумової діяльності.
Інтеріоризація – це перенесення структур зовнішньої діяльності у внутрішнє психічне (певну схему, образ, модель, алгоритм та ін.).
На перших етапах засвоєння досвіду діти і дорослі оперують конкретними предметами, засобами унаочнення, порівнюють, розкладають та об´єднують їх, знаходять причинні залежності та їхню взаємодію. Потім, у результаті інтеріоризації цих зовнішніх дій з предметами, людина починає оперувати образами цих предметів і зв´язками та залежностями між ними. На ще вищому етапі розвитку ці операції здійснюються за допомогою понять, виражених у слові.
У психіці мислення та інтеріоризоване зовнішнє спрацьовуються. Останнє набуває логічного оформлення, пов´язується з попереднім досвідом, стає частиною системи.
Однак часто людина спочатку формує певну схему дій у своїй психіці, а потім ці розумові дії переносить назовні, тобто втілює певне внутрішнє психічне у зовнішнє.
Так відбувається ЕКСТЕРІОРИЗАЦІЯ – перенесення внутрішніх, розумових дій назовні (у психомоторні дії).Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Психологія (Варій М.Й.)