Головна Головна -> Підручники -> Підручник Географія (Масляк) скачати онлайн-> Природний приріст. Віковий і статевий склад

Природний приріст. Віковий і статевий склад


Кількість населення в країні до сучасного періоду збільшувалася переважно через його природний приріст, тобто перевищення рівня народжуваності над рівнем смертності. До другої світової війни в Україні був досить високий рівень народжуваності — 27 чол. на 1 000 жителів. Після війни він знизився. Водночас смертність населення зросла з 7,7 чол. на 1 000 жителів у 1965 р. до 12,9 — у 1991 р. У багатьох областях кількість населення зменшується не тільки відносно, а й абсолютно. Це насамперед відбувається у Вінницькій, Чернігівській, Житомирській областях України.
Отже, вперше за багато десятиліть природний приріст населення України став від’ємним, тобто смертність перевищує народжуваність. Причинами цього є екологічна криза, що сталася через неправильну експлуатацію великої кількості «брудних» підприємств, а також радіаційне забруднення в результаті чорнобильської катастрофи. На природний приріст населення впливає також економічна криза — наслідок соціалістичного способу виробництва.
Головна причина перевищення смертності над народжуваністю криється в підриві життєвої сили українського народу внаслідок винищення найздоровішої, найжиттєздатнішої частини нації під час голодоморів, воєн і репресій.
Позначається на природному прирості населення і розпад традиційної української сім’ї. З 80-х років в Україні постійно зростала кількість розлучень, яка у 1991 р. досягла 4,2 на 1 000 чоловік населення, що становить 51 % від зареєстрованих шлюбів.
На кількість населення і його вікову структуру впливає і середня тривалість життя людей. В Україні вона становить 69 років. Водночас жінки живуть у середньому 74 роки, а чоловіки — лише 64 роки.
Хлопчиків народжується завжди більше. Але вже з вікової групи 25—29 років кількість жінок починає переважати над кількістю чоловіків. І це не лише в Україні. Така ситуація характерна для більшості країн світу. Для розвитку господарства важливе значення має те, хто переважає в складі населення — чоловіки чи жінки.
В Україні протягом багатьох років співвідношення між чоловіками і жінками, тобто статева структура населення, є сталим і становить відповідно 46 і 54 %. Це пов’язано з меншою пристосованістю чоловічого організму до довкілля, а також із шкідливими для здоров’я звичками, характерними більше для чоловіків (паління, вживання алкоголю), та небезпечними умовами праці чоловіків у багатьох галузях господарства.
Назвіть галузі народного господарства, в яких переважно зайняті чоловіки. Які галузі можна назвати «жіночими»? Що треба зробити для того, щоб урівноважити кількість жіночого і чоловічого населення у певному місті? Знайдіть на карті території і міста, де існує ця проблема. Як вона вирішується?

Мал. 62. Розподіл населення за віком, 1989 р.
Вікова структура населення, або співвідношення осіб різного віку, в Україні також має певні особливості (мал. 62). Зростає частка людей похилого віку, тобто іде процес старіння нації. Так, у 1994 р. пенсіонери становили майже 28 % всього населення країни. Для сільської місцевості та окремих областей цей показник ще вищий. Наприклад, у Чернігівській області він становить понад 35 %.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Географія (Масляк)