Головна Головна -> Підручники -> Підручник Культурологія (Подольська) скачати онлайн-> 3. Традиційні свята та подарунки

3. Традиційні свята та подарунки


Новий рік (31.12-01.01). Це, ймовірно, саме улюблене свято в Україні. Українці звичайно зустрічають Новий рік у колі родини. Молоді люди, які ще не мають своєї родини (не одружені чи незаміжні), можуть зустрічати Новий рік у великій компанії.
Різдво Христове (07.01). Різдво відзначається не так широко, як, наприклад, Новий рік чи Великдень. В Україні немає загальних, обов’язкових для всіх правил і ритуалів святкування Різдва.
Старий Новий рік (13-14.01). Це специфічне свято, що з’явилося після переходу (1918) від григоріанського календаря до юліанського. Різниця між календарями в XX столітті — 13 днів, тому і Різдво в Україні, Росії і країнах СНД святкується 07 січня.
Масляна (фіксованої дати немає, відзначається наприкінці лютого — початку березня). Масляна відзначається протягом тижня, але широко святкується в останній день — у неділю. У слов’ян це свято означає закінчення зими і наближення весни.
Міжнародний жіночий день 8 Березня (08.03). Відзначається як свято всіх жінок.
Великдень (фіксованої дати немає, відзначається, як правило, у квітні-травні). Найважливіше релігійне свято для православних.
Свято Весни і Праці (Перше травня; Першотравень) (01.05). Для деяких це свято залишається святом пролетаріату. А для інших це — свято весни.
День Перемоги (09.05). Широко святкується усіма в Україні. Це свято пов’язане з закінченням Великої Вітчизняної війни (1941-1945).
День Конституції України (28.06). Офіційне державне свято.
День Незалежності України (24.08). Це офіційне (з 1991) свято в Україні, відзначається на державному рівні.
День знань (1.09). Початок навчального року. Традиційний святковий день в Україні.
Крім цих загальних свят, в українців прийнято відзначати особисті і сімейні свята, наприклад, день народження, новосілля, весілля.
Що кому дарувати і коли. На перший погляд, для вас у темі «Подарунки» немає нічого складного. Ну, яка різниця, скажете ви, між тим, що люди дарують один одному в Марокко, Лівані, Японії і Росії?
Насправді, відмінності є і, як нам здається, величезні.
Звичайно, Ви можете зневажати цими правилами і дарувати своїм українським друзям і знайомим те, що вважаєте потрібним. Адже «Дарованому коню в зуби не дивляться», правда? Так, дійсно. Але в такому випадку нехай вас не дивує, що реакція на ваш подарунок буде не така, на яку Ви очікуєте. І ще, одержуючи подарунок від своїх українських знайомих, вам теж добре б знати їхні визначені специфічні погляди на це питання, щоб правильно оцінити те, що вам подарували.
Наприклад, відомо, що у японців прийнято робити подарунок як подяку за послугу, допомогу. Про цьому так і говорять, вручаючи презент.
Разом з тим, на Сході не прийнято афішувати свій день народження й очікувати в цей день подарунків.
У багатьох країнах на свята дарують гроші. Кажуть, що у В’єтнамі на Новий рік навіть потрібно дітям дарувати гроші — вони чекають цього.
Австрійці розповідають, що в багатьох родинах гроші можуть дарувати один одному навіть чоловік і дружина.
У Фінляндії є звичай дарувати квитки для поїздки за кордон або різного роду смішні подарунки, що продаються в спеціальних магазинах.
В австралійців зовсім не прийнято дарувати речі, парфуми, прикраси. Але в цій країні є такий милий звичай — послати особливо коштовний і красивий подарунок хворому другу в лікарню.
Новий рік і Різдво. Новий рік, а зараз і Різдво, як і в усьому світі, — улюблені свята в Україні. Але строгої сімейної традиції да-рити один одному коштовні подарунки немає. Подарунки призначені дітям. Для цього навіть існує спеціальна служба, у якій численні Діди Морози і Снігурки в переддень Нового року приносять подарунки дітям прямо додому. Гроші дарувати дітям не прийнято. Однак є родини, де люблячі батьки не дарують, а просто дають своїм чадам гроші без ліку. Можна це засуджувати, вважаючи непотрібним баловством, як це роблять іноземці, але це реальність, про яку треба знати.
8 березня — жіноче свято. У цей день чоловіки намагаються зробити жінкам подарунки. Цінність їх може бути різна. Але квіти бажані, а іноді навіть обов’язкові. І, як правило, у цей день жодна жінка не залишається без подарунка. Нехай подарунок буде невеликим, але його одерже кожна. Ми знаємо, що такого свята немає на Заході і тільки в деяких країнах (наприклад, у Марокко, Сирії, Лівану) на нього небагато схожий «День матері». Але якщо Ви чи працюєте учитеся з чи українцями маєте українських друзів, не забудьте про свято 8 Марта. У вас не буде кращого випадку завоювати симпатії і розташування відразу багатьох знайомих жінок!
Масляна. Поздоровляти з Масляною в українців не обов’язково. «Масляний тиждень» — останній перед Великоднем. На Масляну в Україні обов’язково печуть млинці і запрошують один одного в гості. Великдень. Великдень в Україні відзначають не тільки віруючі люди. В українців прийнято поздоровляти один одного, обмінюючи словами: « Христос воскресе!» — «Воістину воскресе!»
Атрибутами свята є паска (особливий круглий високий хліб) і писанки — фарбовані яйця.
Весілля. Не дуже давно в Україні з’явився звичай дарувати молодим на весілля саме гроші в конверті. До речі, цей звичай не усі схвалюють саме в силу такої відвертої, неприкритої меркантильності, матеріалістичності.
Якщо вас запросили на весілля, варто серйозно подумати про подарунок. Він повинен бути досить коштовним і корисним в майбутньому господарстві. Це може бути скатертина, серветки, постільна білизна, посуд, набір ложок, веделок, ножів і т.п.
День народження. Як і скрізь, у нас роблять подарунки в день народження, на ювілей. До речі, зараз стало прийняте відзначати свій день народження не тільки вдома, але і на роботі з колегами. Винуватець або винуватниця звичайно приносять пироги, солодощі, а співробітники разом купують подарунок. І, звичайно, обов’язково квіти!
Про квіти розмова особлива. Ви вже знаєте, що дарують тільки живі квіти. Одну квітку, якою би вона ні була красивою, дарувати не прийнято. Зверніть увагу, що в букеті повинна бути непарна кількість квіток — звичайно 3, 5 чи 7. Парне число квітів, як правило, приносять на похорон.
В українців, як і в інших народів, існує і приймається до уваги символіка кольорів. Білий колір — символ чистоти, невинності, отже, нареченій — білі квіти.
Червоний — колір перемоги, торжества, мужності, тому червоні квіти дарують не тільки жінкам, але і чоловікам (особливо гвоздики). У нашій країні особливо шанують День Перемоги — 9 Травня, і в цей день ветеранам дарують червоні гвоздики. Ці квіти можна принести і на ювілей, і в день народження чоловіка.
Не дуже прийнято дарувати жовті квіти (незважаючи на усю вишуканість цього кольору) через упередження проти жовтого кольору — символу розлуки, зради.
А чи знаєте ви, що в українців немає спеціальної пісеньки, типу «Happy birthday…», якою поздоровляють іменинника? Так само, як і обов’язкового торта зі свічками. Якщо його і ставлять зараз — звичайно дітям, то це — скоріше іноземний звичай, ніж чисто слов’янський.
Перше вересня — початок навчального року. Першого вересня школярі приносять своїм учителям квіти. Це — давня традиція в українських школах. Квіти, але не подарунки!
Що дарувати. Поговоримо тепер про те, що дарувати. Як говорять люди в Україні: «Мені не доріг твій подарунок — дорога твоя
любов».
Народна мудрість, як відомо, відбиває національну психологію — так і у випадку з подарунками. В Україні важлива не вартість подарунка, а та увага, любов, ставлення, що Ви виявили, обираючи подарунок саме для конкретної людини. Гість звичайно говорить: «Я.знаю, що Ви любите саме ці цукерки (шоколад), парфуми…», «Я. помітив, що вам йде цей колір…», «Я. бачу, що Ви завжди втрачаєте ручки/блокноти/олівці…» і т.п.
Цінність подарунка — також дуже делікатна область. Занадто дорогий подарунок може смутити людину, і вона відчує себе зобов’язаною якимось чином вам віддячити. Яшцо Ви прагнете до щирих відносин, то такий «натиск» небажаний. Не ставте людину в несприятливе становище, тим більш, що в українців не обов’язково відразу ж «віддаривати» людину що-небудь подарувавши.
Якщо ваше ставлення, любов так великі, продемонструйте їх різними способами, навіть цілою серією ні до чого не зобов’язуючих подарунків.
Отже, що ж подарувати на день народження? Питання нелегке, тому що усе залежить від ступеня близькості людей. Вибір дуже широкий: від красивого виробу зі шкіри (сумка, гаманець, пояс, папка і т.д.) до парфумів, косметики, книг, вина, красивої дрібнички і т.п.
Правда, занадто практичніш подарунок звичайно виглядає трохи дивно.
Зовсім приємно для українця буде одержати від вас який-небудь виріб, типовий для вашої культури. Так звичайний подарунок перетворюється в сувенір.
Відомо, що в різних країнах є визначений набір подарунків, пов’язаних з Різдвом, Великоднем. В Україні, на жаль, такого немає, що полегшує й одночасно ускладнює ваше завдання. Даруйте усе, що, як Ви вважаєте, сподобається вашим друзям. Головне, щоб вони відчули в цьому подарунку частку вашої душі. Визнаємо, що до деякої міри сентиментальні українці цінують це більш за все.
Виїхавши з України, не забувайте поздоровляти своїх знайомих з днем народження листівкою чи листом. Це дуже приємно, і, упевнені, буде оцінено.
А що можуть подарувати вам ваші українські друзі? Напевно, витвори української культури, що відбивають національні традиції, дух народу, його звичаї, історію.
4 Майте на увазі, що в українців не прийнято дарувати дуже дорогі речі людям не близьким.
Не прийнято дарувати гострі предмети {наприклад, ножі і ве-делки, голки і т.ін.) та носові хустки. Не близьким людям {не родичам і не близьким друзям) не можна дарувати предмети одягу {наприклад, нижня білизна, колготки, шкарпетки).
На Новий рік в Україні часто дарують один одному сувеніри — символи майбутнього року, пов’язані зі східним календарем.
Майте на увазі, що українці не завжди відразу розвертають і розглядають подарунок, що вони одержали.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Культурологія (Подольська)