Головна Головна -> Підручники -> Підручник Загальна історія. Коротко про основне скачати онлайн-> 18. Велика Китайська стіна

18. Велика Китайська стіна


Третє століття до нашої ери. Войовнича династия Цинь перемагає інші і об’єднує під своєю владою всю країну.
Володар царства Цинь Ін Чжен (відомий в історії за ім’ям Цинь ши Хуанді, що перекладається як “перший цинський імператор”) оголошує себе імператором.
Це – рік 221-й до нашої ери.
Імператор Ши Хуанді був блискучим, але безжальним полководцем та політиком, який спалював книги і вбивав вчених, чиї ідеї не збігалися з його власними.
Він реформував уряд, стандартизував грошову систему, а також систему мір і вісів. Спорудив мережу доріг і водних каналів.
Для захисту Китаю від набігів гуннів, скотоводів-кочовиків, імператор почав будувати Велику Китайську стіну.
Гунни були войовничим племенем, що торгувало зі своїми сусідами-китайцями, але водночас й часто здійснювало набіги, грабуюючи та знищуючи населення.
Гунни, як і інші кочовики того часу, ще не вміли штурмувати міста (це вміння з’явиться у них пізніше, коли їх нащадки та родичі рушать на захід, підкорюючи азіатські, російські і європейські князівства та держави).
Тому й будували володарі китайських царств, ще починаючи з 4 століття до нашої ери, кріпосні стіни поблизу перевалів та традиційних шляхів, якими звичайно і потрапляли кочовики у Китай.
Але така грандіозна стіна уздовж всієї північного кордону будувалася вперше.
За переказами, на будівництві працювало більше 2 мільйонів чоловік – воїнів, землепашців, військовополонених.
Стіна, довжина якої на сьогоднішній день складає 5 тисяч кілометрів, висотою 10 метрів і до 9 метрів шириною, достатньою для того, щоб нею змогла проїхати колісниця, будувалася у майже безлюдній теріторії із складним, суворим кліматом.
Багаті хліборобські райони було далеко, провіант підвозити було нелегко.
Будівничі вмирали від надсильної праці, поганого харчування, епидемій та жорстоких покарань.
Втрата у людях була така велика, що імператор, як пізніше скажуть історики, “обплутал країну мережею законів”.
Якщо порушувала закон одна людина, в рабство потрапляло десять сімей. За малу провину люди позбавлялися волі, їх забирали у окремі табори, відправляючи на будівництво стіни.
Так і росла стіна. Кожного дня вмирали тисячі, десятки тисяч людей, але на їх місце приходили інші.
Але у 205 році до нашої ери Ши Хуанді помер, а через чотири роки після його смерті у одному з таборів розпочалося повстання, яке очолили бідняки Чень Шен і У Гуан.
Повстання підтримали у інших таборах, і скоро вся країна була охоплена повстанням. Імперія Цинь загинула, не проіснувавши навіть піввіку.
Але будівництво Великої Китайської стіни на цьому не зупинилося. У наступні роки вона ще неодноразово добудовувалася. Навкруги попередніх стін та башт возводилися нові, міцніші кам’яні укріплення.
Але стіна, на жаль, так і не виконала ролі, заради якої створювалася.
Проходили крізь неї і отряди алтайських тюрок у 7 столітті, і монголи у 8 столітті. І навіть коли імператори так званої династії Мін нарешті остаточно завершили її будівництво, впевнені, що ось тепер обійти її буде аж ніяк неможливо, з’явилися маньчжури, які легко пройшли крізь неї і, скориставшися розвалом імператорської армії, захопили Пекін.
Відбулося це, щоправда, через піввіку після остаточного завершення її будівництва.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Загальна історія. Коротко про основне