Головна Головна -> Підручники -> Підручник Загальна історія. Коротко про основне скачати онлайн-> 20. Античність. Геродот

20. Античність. Геродот


Слово “античний” походить від латинського слова “давній”.
Античним світом вчені називають групу рабовласницьких держав (тобто таких, значну частину населення яких складали раби).
Це – перш за все міста-держави, що були створені грецькими племенами, а ще Рим, союз рабовласницьких держав Італії – країни, що склалися у 1 тисячолітті до нашої ери на узбережжі Середиземного моря.
Ось про них ми й поведемо зараз мову.
Але спочатку згадаємо Геродота – людину, без якої наша розповідь про історію світу була б неповною.
Річ у тому, що історія стародавнього світу відома нам з небагатьох літописних джерел, серед яких особливо виділяються літописи Геродота, якого вдячні нащадки назвали “батьком історії”.
Геродот був греком.
Він народився у містечку Галікарнас, де, до речі, знаходилося ще одне з чудес світу, третє за рахунком, про яке розповідається у цій книжці – так званий Галікарнаський мавзолей, що, за легендою, був побудований Артемісією на честь свого чоловіка Мавсола.
Щоправда, не такою вже й доброю людиною був отой цар Мавсол, щоб йому будувати пам’ятника.
Напроти, була це жорстока людина. “Ні один пастир світу – так написав про нього Геродот – не вмів так стригти своє стадо” (тобто гнітити підвласні йому народи).
Мавсол обклав населення величезною кількістю податків, причому, найрізноманітніших.
Наприклад, існував навіть податок на волосся, який повинні були сплачувати всі, хто мав на голові хоча б якісь ознаки волосся.
Але, як кажуть, любов зла.
Артемісія – дружина Мавсола – дуже кохала свого чоловіка, ось і побудувала вона після його смерті (у 352 році до нашої ери) цю чудову споруду – оцей самий Галікарнаський мавзолей, що проіснував майже дві тисячі років, а саме до 1522 року вже нашої ери.
Що ж стосується Геродота, додамо, що він багато мандрував, побувавши зокрема у Персії, Єгипті, Сірії, Палестині, Вавілоні та Північному Причорномор’ї.
Записуючи все, що бачив, він спирався при цьому і на твори інших мандрівників, більшість з яких, на жаль, до нас не дійшли, а також розповіді очевидців і найдавніші перекази, що надало йому можливість через деякий час скласти свій, власний труд під назвою “Історія в десяти книгах”.
Багато цікавої і корисної інформації містилося у його “Історії”.
Так, наприклад, Геродот розповідав про цікавий спосіб лікування, який йому довелося побачити у Месопотамії.
Коли хворого не вдавалося урятувати або лікар не міг знайти засобу його лікування, пацієнта виносили на ринкову площу, і перехожі надавали йому поради про те, як же йому лікуватися.
При чому мовчки мимо пройти вони просто не мали права – це було заборонено.
До речі, знаменитим Геродот став завдяки Олімпійським іграм, які проводилися кожні чотири роки і були дуже важливою подією у житті Давньої Греції.
Саме там він прочитав декілька глав зі своєї книги, що викликало величезне захоплення серед слухачів, які й рознесли пізніше вість про такого чудового автора та його твір.
Завдяки “Історії” Геродота нам відомо і про сім чудес світу, до яких давні греки відносили вже нами згадувані єгипетські піраміди, сади Семіраміди та Галікарнаський мавзолей, а також статую Зевса Олімпійського, храм Афродіти Ефеської, Олександрійський маяк і статую Колосса Родоського.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Загальна історія. Коротко про основне