Головна Головна -> Підручники -> Підручник Загальна історія. Коротко про основне скачати онлайн-> 40. Візантія

40. Візантія


Столиця Східної Римської імперії – місто Візантій (зараз – Стамбул у Турції) – була заснована у 330 році нашої ери, ще за часів римського імператора Костянтина, про якого ми вже раніше згадували.
До речі, саме Костянтин Великий був тим першим імператором, що переніс столицю Римської імперії у Візантій, скромно перейменувавши його на свою честь у місто Константинополь.
Костянтин стабілізував життя у своїй країні, завдяки чому у Візантії зберіглися міста, що стали центрами ремесел та торгівлі.
Ще у 313 році Костянтин разом з Ліцінієм (іншим правителем Римської імперії, з яким він тоді поділяв владу) прийняв так званий Міланський едікт, згідно з яким християни, як і представники інших вірувань, одержали можливість вільно і відкрито виконувати свої обряди. Тепер всі церковні організації могли володіти будь-яким майном і заробляти гроші (саме з цього часу розпочався ріст земельних володінь християнської церкви).
Сам Костянтин християнином не був, але протегував християнській церкві, тому що вважав її релігійною організацією, що може подавати йому у правлінні країною істотну підтримку.
За Костянтина сьомий день тижня був оголошений риночним (тобто вільним від роботи) днем. Цей день, за вченням астрологів, був днем Сонця, але для християн цей день був присвячений Христу.
І з 4 століття 25 грудня – свято народження “Непереможного Сонця” – став відмічатися як свято різдва Христова. А місто Еліа Капітоліна повергуло свою назву – Єрусалім.
Наступним кроком Костянтина було зібрання у 325 році собору (з’їзду) єпіскопів – керівників християнської церкви, на якому були прийняті основні положення віровчення і деякі постанови відносно церковної організації.
Але найбільшої своєї могутності Візантійська імперія досягла у 500-х роках за імператора Юстініана. У цей час внаслідок загарбницьких війн у її склад ввійшли величезні теріторії Греції, Італії, Турції, частина Іспанії, Північної Африки та Єгипту.
Юстініан видав зведення законів, яке у подальшому стало основою законотворчих систем для багатьох європейських країн. Візантія жваво торгувала – у місто приїжджали купці та комерсанти зі всього світу, навіть з таких віддалених місць, як Іспанія, Київська Русь та Китай (до речі, давньоруські купці місто Костянтинополь називали інакше – Царьград).
Але час правління Юстініана був і часом останнього розквіту імперії. Багаточисленні завойовники відділяли від візантійської імперії шматки її теріторії, і після смерті Юстініана у 565 році настав її занепад.
Почалися багаточисленні походи на Візантію арабів, слов’ян, лангобардів, які з часом звели її теріторію до частини Балканського півострова та Малої Азії.
У 1204 році Константинополь був захоплений і розграбований учасниками так званого четвертого хрестового походу (про який мова піде далі), що викликало падіння Візантійської і створення так званої Латинської імперії.
І нарешті, узяття у 1261 році турками Константинополя поклало кінець Візантії.
Але було все це трохи пізніше.
Ми ж з вами знову повернемося у минуле, а саме у 7 століття, тому що саме у цей час відбулася ще одна важлива для нашої з вами історії подія – виникнення ісламу, священної віри мусульман.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Загальна історія. Коротко про основне