Головна Головна -> Підручники -> Підручник Загальна історія. Коротко про основне скачати онлайн-> 65. Тамерлан

65. Тамерлан


Але перед тим декілька слів про місто, в якому незабаром з’явиться наш наступний “герой”.
Перші згадки про Самарканд датуються 300-ми роками до нашої ери.
Тоді це було досить розвинуте місте з великою кількістю населення. Але наскоки у 4 столітті до нашої ери вершників Олександра Македонського, у 8 столітті – арабів, а ще через 500 років – диких орд Чінгісхана – привели до повного його знищення.
Друге народження Самарканду сталося у часи правління Тамерлана (Тимура), що у 1369 році був вибраний Великим Ханом Монголів.
Тамерлан оголосив, що він є прямий нащадок Чінгізхана і почав “відроджувати” Монгольську імперію.
Під його керівництвом монголи захопили Персію, Ірак, Сірію, Афганістан і частину теріторії Русі. Так виникла нова могутня імперія.
Тамерлан, як і не дуже віддалений від нього у часі пращур Чінгісхан (деякі історики не дуже впевнені, що Тамерлан й справді був його нащадком) був жорстокою людиною.
З підкоренних країн у Самарканд вивозилися не тільки цінності, а й майстри, ремісники, художники, архитектори, письменники і вчені, які повинні були придать блиск столиці.
І цей блиск досить скоро з’явився. Достатньо згадати хоча б величну мечеть Бібі-ханум, що була побудована після переможного походу на Індію (вважають, що так – Бібі-ханум – звали головну, “кохану” жінку Тамерлана: адже не забувайте, що на Сході хани мали не одну дружину, а цілий гарем, у якому могло бути іноді до кількасот жінок).
Саме за Тамерлана був побудований і мавзолей (поховальна споруда) для його онука і нащадка Мухаммеда-Султана, який загинув у 1403 році під час походу на Малу Азію.
Цей мавзолей, відомий у літературі як “Гур-і-емір”, поступово перетворився у родову гробницю Тимурідів (тобто нащадків Тамерлана-Тимура), де пізніше були похоронені як сам Тамерлан, так і його сини та онук Улугбек, про якого наша розповідь трохи далі.
З огляду на історію мусульманської архітектури, це була одна з найкращих її епох. Майже всі будівлі того часу відрізняються велетенськими розмірами і дивовижною пишністю обробки. Самі ж будинки почали будувати з цегли (до цього часу для цього використовувалися глина або дерево).
Місто щвидко росло, і населення його складало вже сотні тисяч чоловік. Тамерлан добре розумів значення торгівлі, тому, розгромивши Золоту Орду, домігся того, що головний торговий шлях у Східну Європу, який раніше проходив через теріторію Золотої Орди, йшов тепер через Самарканд.
У 1397 році Тамерлан завоював Індію, а у 1405 році, на зворотньою шляху звідти, помер.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Загальна історія. Коротко про основне