Головна Головна -> Підручники -> Підручник Цивільне право України (Панченко) скачати онлайн-> У чому полягає право на обов’язкову частку в спадщині?

У чому полягає право на обов’язкову частку в спадщині?


У чому полягає право на обов’язкову частку в спадщині?
Свобода нотаріальних розпоряджень обмежується в інтересах неповнолітніх і непрацездатних дітей спадкодавця, а також його непрацездатного подружжя та батьків.
Це обмеження полягає в тому, що неповнолітні (які не досягли 18 років) або непрацездатні діти спадкодавця, а також непрацездатні вдова (вдівець), батьки (після 55 років жінки і після 60 років чоловіки, так само й інваліди І, II та III груп) успадковують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка б належала кожному з них у разі спадкування за законом.
Цю частку, на яку за всіх обставин мають право зазначені спадкоємці, називають обов’язковою часткою у спадщині. Якщо заповідач позбавить обов’язкової частки своїх неповнолітніх чи непрацездатних спадкоємців (з числа зазначених вище), то заповіт у цій частині буде недійсним.
Наприклад, у громадянина А. на момент відкриття спадщини була працездатна дружина та двоє неповнолітніх дітей. За заповітом А. все своє майно заповідав сестрі й цим усунув від спадкування дружину та дітей, які є неповнолітніми. Такий заповіт буде визнано частково недійсним. У цьому разі майно буде розділено так: кожний з неповнолітніх одержить по половині частки, яка б належала кожному з них у разі спадкування за законом, а решта майна перейде до сестри померлого відповідно до заповіту.
В окремих випадках, розмір обов’язкової частки в спадщині може бути зменшений судом з урахуванням конкретних обставин справи.
До обов’язкової частки зараховують вартість звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов’язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як спадкоємця.
Наведений перелік осіб, які мають право на обов’язкову частку, е вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов’язкову частку в спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов’язкову частку.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Цивільне право України (Панченко)