Головна Головна -> Підручники -> Підручник Загальна історія. Коротко про основне скачати онлайн-> 131. Багатство Африки

131. Багатство Африки


Європейців та мусульман, які бували у Африці, приголомшувало багатство та розкіш деяких африканських королівств.
Багатим було, наприклад, королівство Гана (що знаходилося на теріторії нинішніх Гамбії, Гвинеї, Малі та Сенегала), яке досягло своєї могутності ще у 10 столітті.
Засноване воно було у 770 році правителем народу сонінке, королем на ім’я Магас Сіссе. Це була наймогутніша з тогочасних країн Африки, що разбогатіла на торгівлі золотом, сіллю та рабами.
Мусульманських купців та мандрівників приголомшувала її велич та багатство. Як згадують про це мусульманські джерела, перш за все викликали захоплення воїни з золотими мечами та щитами, які охороняли короля у його столиці Коумбі Салех. А ще сторожеві собаки, що були в ошийниках з чистого золота.
Але у 1070 році королівство Гана було завойоване мусульманами-берберами (їнша назва цього народу – альморавиди), які у 1100 році приєднали до своєї імперії і всю мусульманську територію Іспанії.
(Треба сказати, що мусульмани вперше з’явилися у Африці ще у 750 році, захопивши більшу частину її півночі, після чого тут швидко почав поширюватися іслам)
У 1163 році альморавідів перемогли так звані альмохади, які у свою чергу почали правити Північною Африкою та Іспанією.
До речі, рівно через десять років, а саме у 1173 році, султаном Єгипту проголосив себе Салах ад-дин – найбільший мусульманський лідер, який боровся з хрестоносцями.
Це саме під його керівництвом у 1187 році мусульмани оволоділи Єрусалімом, після чого проти них розпочався третій хрестовий похід на чолі трьох європейських монархів – Фрідріха І Барбароси, Пилипа ІІ Августа та Ричарда І Левине Серце (ми про це вже розповідали).
Після перемоги хрестоносців Салах ад-дин уклав з Ричардом Левине Серце договір, згідно з яким паломники-християни (тобто віруючі у Христа, що мандрували у Єрусалім) могли спокійно відвідувати це Святе місто.
І християни трохи заспокоїлися. В усякому разі, у відношенні Єрусаліму.
Можливо, саме тому й почали відправлятися після цього хрестоносці вже не у Палестину (на звільнення Святої Землі), а у інші краї – у Єгипет, Константинополь (тобто на захоплення нових земель)…
Між іншим, першою християнською країною на території Африки, як стверджують, була Ефіопія, що знаходилася в самому центрі мусульманської Африки – на її північному сході.
Правителем цієї країни був Іоанн Пастир – легендарний християнський правитель, з яким намагалися вступити у контакт монархи багатьох європейських держав.
Згідно з однієї з легенд, у Іоанна Пастиря було магічне дзеркало, у якому він міг бачити все, що діялося у його імперії.
У іншій легенді розповідалося, начебто у одному з царств, яким правив Іоанн, золото з-під землі для нього добували велетенські мурахи.
А ще…
Але закінчимо з королівством Гана.
У 1240 році (у час, до речі, навали монголо-татарів на Русь) королівство Гана після захоплення його королем Сундіатом Кейтом стало частиною нової імперії Малі, яка у свою чергу десь у середині 14 століття визріло до “звання” наймогутнішої країни Африки.
У свою столицю – місто Тимбукту – мусульманські каравани везли величезну кількість одежи та предметів розкошу, які тут обмінювалися на рабів, вироби зі шкіри та горіх кола, що використовувся на ті часи як наркотик.
Правитель Малі – Манса Муса – став відомим незабаром навіть у Європі. Відбулося це після того, як у 1324 році він здійснив хадж (тобто паломництво) у Мекку у супроводі 60 тисяч подорожан, на шляху роздав величезну кількість золота.
Після цієї події на географічних картах королівство Малі стало зображатися як країна, що сяє золотом.
Крім держави Малі, варто назвати ще й інші багатющі африканські країни того часу, які розташовувалися на півдні континенту – Іфу та Бенін, які також разбагатіли завдяки торгівлі.
До речі, правитель Беніна (його називали оба) жив у оточеному стінами місті, де зовсім непогано проводив час зі своїми жінками (дружинами), яких налічувалося близько ста.
У 1500 році Африка стала континентом багатьох царств та імперій.
За переказами, тут, у глибині африканського континенту, було багато могутніх царств. Але наймогутнішим серед них вважалося Сонгаї – частина імперії Малі, що відкололася від неї у 1493 році, а з часом захопила і саму імперію.
Інша африканська мусульманська імперія – Канем-Борну – розташовувалася на території сучасних держав Чад, Камерун, Нігерія, Нігер та Лівія (пік її могутності припав на 1571-1603 роки – час правління царя Ідриса Алауми).
Про іншу, християнську, імперію – Ефіопію – ми вже згадували.
Найбагатіші з цих країн торгували золотом, слоновою кісткою та рабами – товарами, які дуже цікавили торгівців з Європи.
Саме тому й рушили сюди португальці – першими з європейців.
І розпочинаючи з 1530 року почалася регулярна торгівля рабами між Африкою та Америкою.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Загальна історія. Коротко про основне