Головна Головна -> Підручники -> Підручник Загальна історія. Коротко про основне скачати онлайн-> 185. Граф Каліостро

185. Граф Каліостро


Перш за все треба сказати, що Джузеппе Бальзамо (таке було його справжнє ім’я) графом ніколи не був.
Насправді він народився в сім’ї бідних італійців (батько його був сміттяр).
Прізвисько ж своє – Каліостро – Джузеппе (1743-1795) взяв після смерті своєї тітки Вінченти Каліостро (а разом з тим, й присвоїв собі неіснуючий графський титул).
Так і розпочав свою “кар’єру” майбутній талановитий лікар, чудовий актор та хімік-експериментатор, як говорять про нього одні історики.
Маг, чарівник, віщун та пророк, як стверджують інші.
А ще – шахрай та величезний обманщик, як його величають треті.
Ким же він був насправді, цей король ілюзіоністів (фокусників), про якого написано безліч книг, ім’ям якого названі театри та цирки світу?
У дитинстві не було такої бійки, у якій би не брав участі Джузеппе. Вже тоді люди казали, що він знається з нечистою силою (не забувайте, що то були за часи).
Пізніше він вкрав гроші у одного єврея-лихваря й біг з рідного міста Палермо.
Наступні роки Бальзамо “гуляв” Європою, переїжджаючи з міста у місто, відрекомендовуючись всюди під різними іменами, аж поки не померла його тітка – і саме тоді він став графом Каліостро.
Так, мандруючи, Каліостро забрів й у місто Месину (ми вже згадували про це місто), де зустрів якогось Алтотаса, що був чудовим гіпнотизером, ювеліром та лікарем.
Саме цей Алтотас відкрив Каліостро багато секретів з галузі медицини та алхімії, а ще таємниць людської психології, завдяки яким Каліостро пізніше й став таким знаменитим.
Вдвох вони відправилися у Єгипет, де ще більше підняли свою “професіональну майстерність”.
Коли Каліостро знову з’явився у Європі, це вже була зовсім інша людина. Мова його стала загадкова, він говорив про таємниці Сходу, про загадки природи.
На мізинці його виблискувала печатка з шифром: змія тримала яблуко, що було простромлене стрілою.
На ті часи Каліостро вже був казково багатим. Люди вважали, що він знає секрет так званого “філософського каменя”.
Потім Каліостро разом з чарівною дружиною на ім’я Лоренцо мандрували деякий час Європою, аж поки вони не прибули у 1779 році у Росію.
Тут, щоправда, Каліостро не вдалося виявити своїх “магічних” талантів. Річ у тому, що тодішня російська цариця Єкатерина ІІ, жінка практичного розуму, не дуже вірила у всі ці “чудеса”.
Ось і довелося у Росії Каліостро займатися лікуванням.
Втім, лікарем він був чудовим.
Впливаючи на хворих силою власного навіювання, Каліостро вилікував величезну кількість людей, серед яких, як стверджують, були навіть безнадійно хворі.
Причому, якщо з багачів Каліостро брав за лікування величезні суми грошей, то бідняків він лікував безкоштовно. І навіть, напроти, ще й допомагав їм грошима.
Після Росії Каліостро потрапив у Страсбург, багате та жваве місто, що стало столицею його триумфа.
Саме тут Каліостро пережив величезну славу.
Всі хотіли його бачити. У місто зі всієї Європи з’їжджалися хворі, яких цілив Каліостро, та просто цікаві, від чого місто нечувано багатіло.
30 січня 1785 року Каліостро приїхав у Париж, де у одному з храмів міста дав декілька “сеансів”.
Сидячи на прозорій кулі, він тримав у руках живу змію, а голова його була в вогні. Ось у такому вигляді він й піднімався кудись під своди храму, де й розчинявся, начебто й не було його ніколи.
Одночасно, у храмі виникав стіл, повний золота, срібла та живих квітів, готовий до вечері, за який сідав не хто інший, як сам Каліостро.
Ось такий був “магічний сеанс”…
До речі, саме там, у Парижі, як розповідають, стався одного разу ще й такий випадок.
Зустрівся Каліостро якось бідний худенький корсиканець з запаленими очими.
– Бачу, – сказав йому Каліостро – що у вас величезне честолюбство. Не сумуйте – ви станете володарем світу.
– Тоді ви будете моїм першим міністром. – розсміявся у відповідь той.
– О, ні. – з сумом відповів йому на те Каліостро – мене на той час вже знищать мої вороги.
Кажуть, що цей корсиканець був не хто інший, як майбутній імператор Бонапарт Наполеон (про якого мова ще зайде трохи пізніше).
Втім, не знаємо, наскільки правдива ця історія. Але доля самого Каліостро й дійсно виявилася трагічною.
Втім, сталося це вже пізніше.
А перебування Каліостро у Страсбурзі закінчилося ось яким чином.
Сталося так, що він випадково потрапив у тюрму. Потім помилка розкрилася, і Каліостро випустили.
Але ця подія викликала такі величезні хвилювання серед парижан, що наляканий Людовик ХУІ наказав Каліостро залишити Францію.
Каліостро відправився у Англію, і тут видав так званий “Лист до народу Франції” – призов проти монархічної деспотії, що відразу ж поширився всіма містами Європи.
У цьому “Листі”, до речі, Каліостро прогнозував, що Людовик ХУІ загине від рук повсталого народу, а на місці Бастілії (тодішньої паризської тюрми) буде площа для прогулянок.
Його зрозуміли лише через три роки, у 1789 році, коли у Парижі виникла Французська революція.
Але на той час сам Каліостро з Лоренцою знаходилися у Римі, де діяв на той час так званий едикт (указ) папи Климента ХІІ, що установлював смерть для всіх масонів (ми, до речі, вам ще не розповідали, що Каліостро належав до цього братства).
І ось саме там, незважаючи на звичну свою обережність, Каліостро встиг завербувати у свою ложу трьох чоловік, один з яких виявився шпіоном папи.
І ввечері 27 січня Каліостро разом з Лоренцою були заарештовані, їх катували, вимагаючи визнатися у “зв’язку” з дияволом.
Процес над ним затягнувся, і у квітні 1791 року Каліостро був засуджений на довічне ув’янення “без надії на помилування”.
Але у травні 1795 року, коли війська Наполеона наближалися до Італії, папа римський наказав задушити Каліостро.
Лоренцу ж засудили до довічного ув’язнення, але від диких тортур вона також дуже скоро померла.
…У Каліостро, як стверджують, було багато учнів. Був серед них й мілкий петербургський чиновник Антон Гомулецький, який ще тоді, на початку 19 століття, конструював так званих “людей-автоматів (зараз такі створіння ми називаємо роботами).Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Загальна історія. Коротко про основне