Головна Головна -> Підручники -> Підручник Кримінальне право України. Особлива частина скачати онлайн-> § 5. Злочини проти порядку експлуатації військової техніки

§ 5. Злочини проти порядку експлуатації військової техніки


Безпосереднім об’єктом цих злочинів є порядок експлуатації військової техніки.

Порушення правил водіння або експлуатації машин

(ст. 415). Об’єктивна сторона цього злочину включає в себе як дію, так і бездіяльність, які виражаються в порушенні правил водіння або експлуатації бойової, спеціальної чи транспортної машини, суспільне небезпечні наслідки (тілесні ушкодження або загибель людей) і причинний зв’язок між ними.

До бойових машин відносяться: танки, бронетранспортери, самохідні артилерійські та ракетні установки, машини, призначені для буксирування артилерійських систем і причепів з апаратурою управління вогнем тощо.

Спеціальні машини — саморушний технічний засіб, який використовується за особливим, спеціальним призначенням, що відповідає типу машини або встановленому на ній обладнанню. Спеціальними, є різні інженерні машини (траншеєкопачі, бульдозери, корчу-вателі тощо), санітарні машини, пересувні ремонтні майстерні, лабораторії тощо.

До транспортних відносяться машини, призначені для перевезення особового складу, озброєння, боєприпасів, військово-технічного майна, а також машини, що використовуються для повсякденного господарського, побутового, медичного та іншого обслуговування військової частини.

Суб’єктивна сторона цього злочину характеризується умислом або необережністю щодо порушення правил, а щодо наслідків — лише необережністю.

Суб’єктом цього злочину може бути військовослужбовець, який відповідає за експлуатацію військової машини або безпосередньо керує нею.

Частина 2 ст. 415 встановлює відповідальність за те саме діяння, що спричинило загибель кількох осіб.

Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 415 — позбавлення волі на строк від двох до п’яти років; за ч. 2 ст. 415 — позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.

Порушення правил польотів або підготовки до них (ст. 416). Об’єктивна сторона полягає в порушенні правил польотів або підготовки до них, а також порушенні правил експлуатації літальних апаратів, що спричинило катастрофу або інші тяжкі наслідки. Під катастрофою розуміється зруйнування або пошкодження рухомого літального апарату, що спричинило загибель будь-кого із членів екіпажу, особового складу підрозділів, що перевозяться, або інших осіб, які знаходилися на борту.

Суб’єктивна сторона цього злочину аналогічна злочину, передбаченому ст. 415.

Суб’єкт цього злочину — військовослужбовець, на якого спеціально покладені обов’язки із забезпечення правил польотів чи підготовки до них.

Покарання за злочин: за ст. 416 — позбавлення волі на строк від п’яти до п’ятнадцяти років.

Порушення правил кораблеводіння (ст. 417). З об’єктивної сторони це діяння виражається в порушенні правил кораблеводіння, що спричинило загибель людей, загибель корабля або інші тяжкі наслідки.

Кораблеводіння включає в себе безпосереднє управління кораблем у плаванні, визначення курсу і швидкості корабля, глибини занурення підводного човна, встановлення місцезнаходження корабля, здійснення маневру, буксирування корабля, вживання заходів попередження зіткнення суден у морі, заходів безпеки на випадок шторму і зміни погоди тощо.

Суб’єктивна сторона цього злочину аналогічна злочину, передбаченому ст. 415.

Суб’єкт цього злочину — командир корабля, катера, шлюпки, помічник командира, вахтовий офіцер, який знаходиться при виконанні обов’язків управління кораблем або маневрування.

Покарання за злочин: за ст. 417 — позбавлення волі на строк від п’яти до П’ятнадцяти років.

.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Кримінальне право України. Особлива частина