Головна Головна -> Підручники -> Підручник Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності (О.А. Кириченко) скачати онлайн-> 13.3. РЕГУЛЮВАННЯ ЕКСПОРТУ 13.3.1. СИТУАЦІЯ У СВІТІ

13.3. РЕГУЛЮВАННЯ ЕКСПОРТУ 13.3.1. СИТУАЦІЯ У СВІТІ


Як правило, держави зацікавлені у збільшенні експорту, а не в його обмеженні. Зростання експорту означає збільшення прибутків скарбниці та зростання зайнятості.
Проте в деяких випадках держави обмежують експорт. Для торговця важливо брати до уваги обмеження експорту не тільки в країні, де виробляються товари, але також у країнах, де виробляються його компоненти або відповідні матеріали.
Найчастіше обмеження експорту запроваджуються з внутрішньо-або зовнішньополітичних причин, але непоодинокими є випадки, коли в основі таких дій лежать економічні причини. Іноді обмеження експорту запроваджуються з цілого ряду причин, серед яких є і політичні, і економічні.
Серед причин обмеження експорту:
– проблеми національної безпеки (наприклад експорт зброї);
– небезпека поширення ядерної зброї (експорт збагаченого урану);
– збереження природних ресурсів (наприклад видів тварин, що вимирають);
– збереження ресурсів для використання всередині країни (наприклад цінних порід дерева);
– збереження ресурсів для використання в майбутньому (наприклад нафти).
Обмеження експорту можуть здійснюватися в різних формах, наприклад:
– експортні квоти;
– експортні мита або податки;
– заборона експорту визначених товарів.
Нерідко держави обмежують експорт, виконуючи свої міжнародні угоди.
ГАТТ та інші угоди СОТ, хоча і прагнуть максимально зменшити обмеження торгівлі, не містять положень, які б прямо торкалися обмеження експорту. При проведенні переговорів країни – члени ГАТТ підтвердили необхідність переглянути деякі положення ГАТТ з тим, щоб сфера її застосування охоплювала і обмеження експорту, проте на сьогоднішній день угоди СОТ залишаються документами, націленими насамперед на імпорт.Популярні глави цього підручника:Всі глави цього підручника:

Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності (О.А. Кириченко)